Srebrna misa owalna z przepięknym przykładem sztuki użytkowej
Przepięknym przykładem sztuki użytkowej jest odnotowana w inwentarzu srebra z 1723 roku srebrna misa owalna bogato zdobiona scenami z polowań. Wchodziła ona w skład naczyń paradnych z kolekcji elektorów saskich. Te przedmioty August Mocny wystawił w Pokoju Srebra Pozłacanego.
Wykonanie tak dużej misy o długości 75 cm i szerokości 57 cm, było wielkim wyzwaniem dla złotnika. W ówczesnych czasach centrum wytwórstwa luksusowych artykułów na europejskie dwory był Augsburg.
Misa przedstawia sceny myśliwskie na statku wzorowanym na rycinach Antonia Tempesty miedziorytnika z Rzymu. Z wielkim kunsztem zostały przekształcone przez Geyera w relief dający wrażenie głębi. Subtelna gradacja od elementów wystających z powierzchni do najdrobniejszych przejść zadziwiają precyzyjnością wykonania.
Ważne jest zaakcentowanie czterech arystokratycznych jeżdzców po lewej i prawej stronie misy jako podkreślenie znaczenia polowania jako przywileju książąt i dworskiego zajęcia. Nieprzypadkowo też podkreślają to wizerunki jeleni , które- obok polowania z sokołami podnosiły rangę polowania do zajęcia tylko arystokratycznego i najszlachetniejszego .
Comments are closed