Postępowanie z tuszą padłego dzika w strefie objętej afrykańskim pomorem świń (ASF)
W związku z objęciem naszych obwodów strefą ASF przygotowaliśmy sposób postępowania z tuszą padłego dzika w strefie objętej afrykańskim pomorem świń. Znalezienie na tym obszarze martwego zwierzęcia, wymaga szczególnej ostrożności, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.
Oto kluczowe kroki:
- Nie dotykaj zwłok:
Unikaj bezpośredniego kontaktu z padłym dzikiem. Wirus ASF może przetrwać w tkankach i płynach ustrojowych. - Zabezpiecz miejsce:
W miarę możliwości ogranicz dostęp do miejsca, gdzie leży padły dzik, aby uniemożliwić kontakt innych zwierząt lub ludzi. - Oznakuj miejsce znalezienia:
Odpowiednie oznakowanie miejsca znalezienia zwłok dzika np. za pomocą taśmy rozpiętej na pniach drzew na wysokości ok. 1,5 m lub za pomocą tyczki/patyka z chorągiewką w celu łatwiejszej identyfikacji miejsca znalezienia padłego dzika. - Powiadom odpowiednie służby:
Skontaktuj się z lokalnymi władzami weterynaryjnymi, strażą leśną lub innymi odpowiednimi służbami (np. policją).
W trakcie zgłoszenia należy podać:
– miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS – zrobić i wysłać tzw. pinezkę z Google Maps),
– dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego),
– liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan
ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości); - Dezynfekcja:
Jeśli miałeś kontakt z padłym dzikiem, dokładnie umyj ręce i zdezynfekuj odzież oraz narzędzia, które mogły mieć styczność z zwłokami. - Transport:
NIE DOTYKAJ TUSZY! Tuszę powinny zabrać odpowiednie służby, które przetransportują ją do utylizacji w bezpieczny sposób (np. spalenie lub zakopanie w wyznaczonym miejscu). - Pamiętaj:
– ASF jest wysoce zaraźliwy dla świń, toteż należy przestrzegać zasady, że osoba, która znalazła padłego dzika, a tym samym mogła mieć kontakt z wirusem ASF, przez 72 godziny po tym fakcie, nie
powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie
wykonywać czynności związanych z obsługą świń.
– Dodatkowo, zgodnie z ww. rozporządzeniem na obszarach objętych restrykcjami w związku z ASF zakazuje się wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym są utrzymywane świnie, zwłok dzików, tusz dzików, części dzików i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego pochodzących z dzików oraz materiałów i przedmiotów, które mogły zostać skażone wirusem ASF.
Pamiętaj, że ASF nie jest groźny dla ludzi, ale może powodować ogromne straty ekonomiczne w hodowli świń. Dlatego tak ważne jest odpowiednie postępowanie w przypadku znalezienia padłego dzika.
Powiatowy Inspektorat Weterynaryjny
w Starogardzie Gdańskim właściwy dla Koła Łowieckiego “Rogacz”
tel. 58 562 30 77
email: piwstar@gdansk.wiw.gov.pl
83-200 Starogard Gdański, ul. Tczewska 25
Comments are closed