Quickly recaptiualize real-time interfaces and timely models. Proactively exploit viral meta-services for interdependent customer service. Dynamically actualize bleeding-edge internally

Jeleń szlachetny w sztuce

Jeleń Szlachetny to majestat, elegancja, siła. Nie tylko Król Lasu ale też nieodłączny symbol Łowiectwa. Pojawia się wszędzie . Na obrazach, przedmiotach użytkowych, biżuterii, odzieży itp. Najbardziej kojarzy się nam myśliwym z wizerunkiem białego Jelenia, który ukazał się św. Hubertowi.

Zainspirował swoim majestatem także rzeźbiarzy ,złotników, zegarmistrzów. Zegary od momentu gdy zaczęliśmy mierzyć czas stały się nieodłącznym elementem pomiaru, ale, a może przede wszystkim w swojej fazie początkowej elementem wystroju wnętrza. Bardzo często wykonywane z drogocennych kruszców . Częściej jednak ze złoconego brązu, srebra z dodatkiem kości słoniowej. Misterne mechanizmy wykonane z największą precyzją powstawały w najlepszych pracowniach złotniczo-zegarmistrzowskich. Cóż mogło zdobić tak doskonałe dzieło? Jeleń szlachetny, to jego sylwetka wieńczyła dzieło artystów. Misternie cyzelowana sierść, ażurowe uprzęże i czaprak , srebrne lejce i poroże. Opisany obiekt znajduje się w prywatnej kolekcji w Paryżu.

Na zdjęciach poniżej inne przykłady zegarów z sylwetką Jelenia Szlachetnego pochodzące również z kolekcji prywatnych.

Comments are closed