Dzban z rogu
Kolejny przykład kunsztu rzeźbiarskiego i jubilerskiego . Dzban wykonany z pojedynczych kawałków rogu, precyzyjnie uformowanych w kształt naczynia. Przechowywany w zbiorach Grunes Gewolbe od 1738 roku.
Wewnętrzny pas przedstawia wykonany z kości słoniowej przedstawia polujących chłopów. Dość rzadki widok , jeśli weźmiemy pod uwagę , iż wykonywanie polowań należało do przywilejów władców, możnych, książąt. Bliższe przyjrzenie się pozwala na identyfikację postaci ludzkich, psów i dzików.
To kolejny przykład naczynia raczej kolekcjonerskiego , nie do codziennego użytku. Przedmioty takie stały się znakiem rozpoznawczym pracowni Johanna Michaela Mauchera. Należy do najwybitniejszych przykładów twórczości Mauchera z lat 1668-1688. To właśnie on opanował do perfekcji proces toczenia kości słoniowej i rogu. Czy był faktycznym autorem dzbana , nie jest pewne. Dla nas najważniejsze jest to , iż kolejny raz możemy podziwiać przedmiot najwyższych lotów artystycznych dla którego powstania inspiracją było polowanie.
Comments are closed