Quickly recaptiualize real-time interfaces and timely models. Proactively exploit viral meta-services for interdependent customer service. Dynamically actualize bleeding-edge internally

Kynologia

Psy są wiernym towarzyszem człowieka od wielu tysięcy lat. Oprócz ogromnej przyjaźni id pełnego oddania, są również ogromnym wsparciem, a wręcz partnerem podczas polowań. Myśliwi od lat dbają, rozwijają i odpowiednio kierunkują psy, tak aby jak najlepiej wykorzystać ich niesamowite walory. Powiedzenie głosi, że polowanie bez psa to tak samo jak wesele bez orkiestry czy ślub bez panny młodej.
Dlatego też ludzie wydzielili wręcz oddzielną dziedzinę nauki, zwaną kynologią, która wg encyklopedii jest nauką o psie, jego hodowli i tresurze.

W myślistwie wykorzystuje się przede wszystkim odpowiednie rasy psów z podziałem na grupy. Te zostały utworzone przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI), która uznaje około 400 ras psów, w tym około 200 myśliwskich, z czego w Polsce z racji upodobania wśród rodaków spotykamy około 20-40. Wybrane grupy to m.in.:

  1. Teriery: niemiecki terier myśliwski, foksterier szorstkowłosy, foksterier krótkowłosy, terier walijski, border terier, parson russell terrier, terier irlandzki.
  2. Jamniki: jamnik krótkowłosy, jamnik szorstkowłosy, jamnik długowłosy,
  3. Szpice i psy pierwotne: łajka zachodniosyberyjska, łajka wschodniosyberyjska, łajka rosyjsko-europejska, karelski pies na niedźwiedzie.
  4. Gończe, posokowce i rasy pokrewne: alpejski gończy krótkonożny, gończy polski, gończy słowacki, ogar polski, posokowiec bawarski, posokowiec hanowerski.
  5. Wyżły: pointer, seter angielski, gordon seter, seter irlandzki czerwony i czerwono-biały, wyżeł niemiecki krótkowłosy, wyżeł niemiecki szorstkowłosy, wyżeł wietnamski krótkowłosy i długowłosy, wyżeł węgierski krótkowłosy i szorstkowłosy, czeski fousek, mały munsterlander, spaniel bretoński,
  6. Aportery płochacze i psy wodne: płochacz niemiecki, labrador retriever, golden retriever, flat coated retriever,

Na przestrzeni lat, prowadząc selekcyjną hodowlę psów, człowiek z myślą o swoich łowieckich potrzebach doprowadził do ich specjalizacji, dzięki czemu powstały rasy pracujące jako:

  • gończe – ich głównym zadaniem jest podążanie za zwierzyną i głoszenie (oszczekiwanie) dopóki nie dojdą lub nie osaczą zwierza. Obecnie w tej grupie wyróżnia się 71 ras, a Polska czeka na ostateczne zaliczenie do niej gończego polskiego.
  • legawce (wyżły) – ich wspólną cechą jest to, iż robią tzw. stójkę, czyli zamierają w bezruchu, gdy zwietrzą zwierza. Ich głównym zadaniem jest jest przeszukiwanie terenu, a obszar w jakim się poruszają obejmuje około 150m. Po zwietrzeniu zwierza powinny go wystawić myśliwemu, poprzez wyżej wymienioną stójkę i oczekiwać na kolejne komendy od myśliwego, np. komendę “aport”.
  • płochacze – ich zadaniem jest wypłoszenie zwierzyny i wystawienie dla myśliwego. Nie robią, jak wyżły stójki, a znalezieniu zwierzyny sygnalizują np. merdaniem ogona. Pracują w obszarze około 35 m.
  • norowce – to psy które lubią i potrafią polować pod ziemią. Ich głównym zadaniem jest przede wszystkim wypłaszanie z nor takich gatunków jak lisy, borsuki czy ostatnio jenoty.
  • dzikarze – są to psy używane głównie do polowania na dziki. Ich specjalizacją jest poszukiwanie i wypłaszanie dzików z trudno dostępnym obszarów.
  • tropowce i posokowce – ich głównym zadaniem jest poszukiwanie zranionej zwierzyny.
  • aportery (retreviery) – ich głównym zadaniem jest aportowanie, czyli np. podczas polowania na ptactwo, przeszukiwanie i przynoszenie do myśliwego zdobyczy.
  • charty – jest to jedna z najstarszych ras psów myśliwskich. Są bardzo szybkimi psami, toteż ich głównym zadaniem jest pogoń za zwierzem, którego wskazał myśliwy. Obecnie w Polsce jak i większości krajów Europy są zabronione.

Oprócz pracy w łowisku psy myśliwskie uczestniczą w wielu organizowanych konkursach tzw. próbach. W Polsce dzielą się one na:

  • próby pracy wyżów,
  • próby pracy psów myśliwskich małych ras,
  • próby pracy retrievierów,
  • próby pracy norowców w norze standardowej,
  • próby pracy norowców w norze króliczej,
  • próby pracy dzikarzy,
  • próby pracy posokowców,
  • próby pracy psów gończych ras polskich.