Quickly recaptiualize real-time interfaces and timely models. Proactively exploit viral meta-services for interdependent customer service. Dynamically actualize bleeding-edge internally

  • Home
  • Kultura łowiecka

Kultura łowiecka

Od prehistorii myślistwo jest było jednym z głównych działań człowieka w celu pozyskania żywności. Sposób polowania i narzędzia w nim wykorzystywane na przestrzeni lat bardzo mocno ewoluowały, co przez szacunek jakim darzą myśliwi zwierzynę, spowodowało wyodrębnienie się specyficznych zachowań, rytuałów czy wierzeń – które potocznie można nazwać kulturą łowiecką.
W zakres ten wpisuje się wiele obszarów i na ten temat powstały i powstają niezliczone publikacje, a w dodatku czas nie stoi w miejscu i sama kultura ewoluuje.

Obecnie do najbardziej znanych tradycji łowieckich należą:

  1. Muzyka łowiecka – z reguły odgrywana na różnego rodzaju rogach, a jej celem jest m. in. upiększanie różnego rodzaju ceremonii, oddanie upolowanej zwierzynie szacunku jak i dawniej, za pomocą specjalnych sygnałów, sprawne przeprowadzanie różnego rodzaju polowań
  2. Język łowiecki – to specyficzny zasób słów opisujący zwierzynę i jej budowę, łowisko i wszystkie aspekty około myśliwskie. Wśród adeptów myślistwa wymagane jest bardzo zgłębienie tego zakresu w celu zachowania tej tradycji.
  3. Patroni – jako że myślistwo to prastara tradycja, toteż posiada swoich patronów. Na świecie, z racji wielu wierzeń, ci patroni są bardzo różni, jednak w Polsce z racji dominacji wiary chrześcijańskiej, najbardziej znanymi są.: św. Hubert, którego historia wpisuje się w godło m. in. Polskiego Związku Łowieckiego, oraz trochę mniej znany – św. Eustachy. Natomiast patronką Dian w Polsce jest św. Diana z Andalo.
  4. Tradycje – ten obszar kultury łowieckiej jest bardzo rozbudowany i obejmuje np. ubiór (reprezentacyjny mundur myśliwski), polowania zbiorowe, oddanie szacunku upolowanej zwierzenie jak i wiele innych.
  5. Sokolnictwo – to jedna z dziedzin, które na terenie Polski nieco zanikają, ale tzw. polowania z sokołami i ich hodowla ma bardzo bogatą tradycję i historię nie tylko na terenie Polski ale na całym świecie
  6. Sztuka – na tą dziedzinę składają się nie tylko wyroby np. z kości pozyskanej zwierzyny, ale również wszystkie inne wyroby artystyczne takie jak obrazy, rzeźby, hafty, itd.
  7. Literatura i prasa – ilość dostępnych książek o tematyce myśliwskiej jest wręcz niepoliczalna, gdyż sama dziedzina jest bardzo obszerna i cały czas mocno się rozwijająca, także tematów do opracowań nie nadal nie brakuje. Dodatkowo na bieżąco np. w Polsce ukazuje się okresowo kilka czasopism takich jak np. wydawany przez PZŁ “Nemrot”
  8. Muzea – również w tym zakresie myślistwo ma swoje dokonania, gdyż np. na terenie Polski znajdują się liczne muzea i wystawy jak chociażby muzeum łowiectwa w Łazienkach Warszawskich.